SKU : LED-ASUS ProArt PA32UCDM
31.5-inch 4K UHD (3840 x 2160) QD-OLED panel with 240 Hz refresh rate and 0.1 ms (GTG) response time for smooth rendering
1000 nits peak brightness with VESA DisplayHDR™ True Black 400 for exceptional color contrast
Rich connectivity including dual Thunderbolt™ 4 up to 96W Power Delivery with daisy-chaining, HDMI2.1 and a built-in USB Hub
Ergonomic design with tilt, pivot and height adjustments for a comfortable viewing experience
Green Sustainability: paper packaging and energy-efficient environmental standards
ProArt Display OLED PA32UCDM is a professional monitor designed for professional content creators. This 31.5-inch 4K HDR display boasts a cutting-edge 1000-nits QD-OLED panel with 99% DCI-P3 gamut, ensuring highly-accurate colors and exceptionally-detailed visuals. Its up to 240Hz refresh rate enables creators to develop fast-rendering games and perform artwork quality checks on a single display. Additionally, support for multiple HDR format makes PA32UCDM the perfect monitor for working on fast-moving HDR content.
| Model | ProArt Display OLED PA32UCDM |
| Panel Size | 31.5 inch |
| Pixels Per Inch (PPI) | 140 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Viewing Area (H x V) | 699.48 x 394.73 mm |
| Display Surface | Anti-Reflection |
| Panel Type | QD-OLED |
| Viewing Angle (CR≧10, H/V) | 178° / 178° |
| Pixel Pitch | 0.182 mm |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Color Space (sRGB) | 100% |
| Color Space (DCI-P3) | 99% |
| Brightness (HDR, Peak) | 1000 cd/㎡ |
| Brightness (Typical) | 250 cd/㎡ |
| Contrast Ratio (HDR, Max) | 1,500,000:1 |
| Contrast Ratio (Typical) | 1,500,000:1 |
| Display Colors | 1073.7M (10-bit) |
| Response Time | 0.1 ms (GTG) |
| Refresh Rate (Max) | 240 Hz |
| HDR Support | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Flicker-free | Yes |
| ASUS OLED Care | Yes |
| Color Temp. Selection | Yes (5 modes) |
| Color Adjustment | RGB Tuning (Gain / Offset) |
| Gamma Adjustment | Yes (Supports Gamma 1.8 / 2.0 / 2.2 / 2.4 / 2.6) |
| Color Accuracy | △E < 1 |
| ASUS ProArt Hardware Calibration | Yes |
| ProArt Palette | Yes |
| QuickFit Plus | Yes |
| PIP / PBP Technology | Yes |
| HDCP | Yes (2.3) |
| VRR Technology | Yes (Adaptive-Sync) |
| HDR Preview | Yes |
| DisplayWidget | Yes (DisplayWidget Center) |
| Low Blue Light | Yes |
| Multiple HDR Mode | Yes |
| Speakers | Yes (3W x 2) |
| I/O Ports | 2x Thunderbolt 4 (Daisy Chain) 1x HDMI 2.1 (FRL) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C USB-C Power Delivery: 96W |
| Signal Frequency | HDMI: 15~583 KHz (H) / 48~240 Hz (V) Thunderbolt USB-C: 15~583 KHz (H) / 48~240 Hz (V) |
| Power Consumption | Typical: <32W Power Saving Mode: <0.5W Power Off Mode: <0.3W Voltage: 100–240V, 50/60Hz |
| Mechanical Design | Tilt: +20° ~ -5° Pivot: +90° ~ -90° Height Adjustment: 0–130 mm Ambient Light Sensor: Yes Proximity Sensor: Yes VESA Wall Mounting: 100x100 mm Kensington Lock: Yes |
| Dimensions (Estimated) | With Stand: 71.73 x 60.25 x 22.80 cm (28.24" x 23.72" x 8.98") Without Stand: 71.73 x 42.23 x 4.24 cm (28.24" x 16.63" x 1.67") Box: 82.0 x 57.7 x 28.2 cm (32.28" x 22.72" x 11.10") |