SKU : LED-ASUS ROG XG27ACDMS
26.5-inch QHD (2560 x 1440) QD-OLED gaming monitor with 280 Hz refresh rate and 0.03ms response time
ROG Gaming A.I technology with AI-powered features to enhance users' gaming experience
Extensive connectivity options include DisplayPort™ 1.4, HDMI® 2.1, and USB-C® with 15 W Power Delivery
Display Refresh Rate
280 Hz
Display Resolution
WQHD (2560 x 1440 Pixel)
Display Panel Type
QD OLED
Display Panel Type
WOLED
Display Size in Inch
27 "
Primary Colour
Black
Display Shapes
Flat
Display Response Time
0.03 ms
Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync)
AdaptiveSync
NVIDIA G-SYNC Compatible
Adjustment
Height
Adjustment
Tilt
Swivel
pivot
With an ultra-fast 280Hz refresh rate and 0.03ms response time, the XG27ACDMS ensures incredible motion clarity and extreme low motion blur, giving gamers a decisive edge in fast-paced action.
Certified with VESA DisplayHDR™ True Black 400, this monitor delivers deeper blacks and brighter highlights for an immersive HDR gaming experience. With aspect ratio control, DisplayWidget Center software, and flexible connectivity including USB Type-C with 15W Power Delivery, it’s designed for both gaming and productivity.
Key Features:
| Model | ROG Strix OLED XG27ACDMS |
| Panel Size | 26.5 inch |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Type | QD-OLED |
| Resolution | 2560x1440 |
| Viewing Area (HxV) | 590.42(H) x 333.72(V) |
| Display Surface | Anti-Reflection |
| Pixel Pitch | 0.229 mm |
| Brightness (Typ.) | 250 cd/㎡ |
| Brightness (HDR, Peak) | 1000 cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Viewing Angle (CR≧10) | 178°/178° |
| Response Time | 0.03ms (GTG) |
| Color Accuracy | △E≦ 2 |
| Display Colors | 1073.7M (10 bit) |
| Flicker Free | Yes |
| HDR Support | HDR10 |
| Refresh Rate (Max) | 280Hz |
| ASUS OLED Care | Yes |
| GamePlus | Yes |
| Game Visual | Yes |
| VRR Technology | Yes (Adaptive-Sync) |
| Extreme Low Motion Blur | Yes |
| DisplayWidget | Yes, DisplayWidget Center |
| Shadow Boost | Yes |
| Aspect Control | Yes |
| A.I. Assistant Technology | AI Visual, Dynamic Crosshair, Dynamic Shadow Boost |
| I/O Ports | 1 x DisplayPort 1.4 (HBR3) 1 x HDMI 2.1 1 x USB-C (DP Alt Mode) 1 x Earphone Jack |
| USB-C Power Delivery | 15W |
| Signal Frequency | HDMI: 27~255 KHz / 48-280Hz (V) USB-C, DP: 465-465 KHz (H) / 48-280Hz (V) |
| Power Consumption | Power On: < 28W (Typ.) |
| Power Saving Mode | Standby: < 0.5W |
| Power Off Mode | < 0.3W |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Tripod Socket | Yes (1/4") |
| Tilt | +20° ~ -5° |
| Swivel | +45° ~ -45° |
| Pivot | +90° ~ -90° |
| Height Adjustment | 0~110mm |
| VESA Mounting | 100x100mm |
| Kensington Lock | Yes |
| Dimensions (with stand) | 60.9 x 44.9 x 18.8 cm |
| Dimensions (without stand) | 60.9 x 36.9 x 6.6 cm |
| Box Dimensions | 86.0 x 16.2 x 50.0 cm |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Weight (without stand) | 3.8 kg |
| Gross Weight | 8.5 kg |
| Certificates | TÜV Flicker-free, TÜV Low Blue Light, VESA AdaptiveSync Display 280Hz, G-SYNC Compatible |