Adarc Computer established in the year 2007, has emerged as a major constituent of the IT Re-distribution industry in every part of UAE. Currently, Adarc Computer is the authorized dealer of global leading brands.
Connect us:
Model :
SKU : ATX-DEEPCOOL E-SHIELD
The all-new E-SHIELD comes with 4mm thick Tempered Glass side panel, which gives the case a unique look to perfectly show off your inner structure.A Square-hole Array style front panel is used to keep sufficient intake airflow from the front, and also to keep the exterior semi-transparent for RGB devices. Cooling performance is crucial for a computer case, and E-SHIELD does a great job on this point thanks to its square-hole array-style front panel. The exquisite and optimized structural design makes E-SHIELD a leading choice for PC enthusiasts who want a PC chassis with great performance.
| Product Dimensions | 438??210??477mm(L??W??H) |
| Net Weight | 6.29 Kg |
| Materials | ABS+SPCC+Tempered Glass |
| Motherboard Support | Mini-ITX / Micro-ATX / ATX / E-ATX |
| I/O Panel | USB3.0??1, USB2.0??2, Audio??1, Mic??1 |
| Expansion Slots | 7 Slots |
| Pre-Installed Fans | Rear: 1??120mm |
| Fan Support | Front: 3??120 / 3??140mm; Top: 2??120 / 2??140mm, Rear: 1??120mm |
| Radiator Support | Front: 120/140/240/280/360mm; Top: 120/240mm; Rear: 120mm |
| CPU Cooler Height Limit | 165mm |
| GPU Length Limit | 370mm |
| Power Supply Type | ATX PS2 (maximum length: 170mm) |
| EAN | 6933412713647 |
| P/N | DP-ATX-E-SHIELD |
| Product Dimensions | 438??210??477mm(L??W??H) |
| Net Weight | 6.29 Kg |
| Materials | ABS+SPCC+Tempered Glass |
| Motherboard Support | Mini-ITX / Micro-ATX / ATX / E-ATX |
| I/O Panel | USB3.0??1, USB2.0??2, Audio??1, Mic??1 |
| Expansion Slots | 7 Slots |
| Pre-Installed Fans | Rear: 1??120mm |
| Fan Support | Front: 3??120 / 3??140mm; Top: 2??120 / 2??140mm, Rear: 1??120mm |
| Radiator Support | Front: 120/140/240/280/360mm; Top: 120/240mm; Rear: 120mm |
| CPU Cooler Height Limit | 165mm |
| GPU Length Limit | 370mm |
| Power Supply Type | ATX PS2 (maximum length: 170mm) |
| EAN | 6933412713647 |
| P/N | DP-ATX-E-SHIELD |