Adarc Computer established in the year 2007, has emerged as a major constituent of the IT Re-distribution industry in every part of UAE. Currently, Adarc Computer is the authorized dealer of global leading brands.
Connect us:
Model :
SKU : GC-GIGAB 5060 EAGLE OC IC
The GIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE is a masterclass in efficient engineering and boutique aesthetics, meticulously designed to dominate 1080p and 1440p gaming. Featuring the next-generation GDDR7 memory and an all-white "ICE" shroud, it delivers high-velocity frame rates with surgical thermal precision. With its factory-overclocked core and compact dual-fan WINDFORCE cooling system, this graphics card serves as a reliable and high-impact anchor for premium white-themed gaming builds in the UAE.

The WINDFORCE cooling system delivers exceptional thermal performance through a combination of cutting-edge technologies. It features server-grade thermal conductive gel, innovative Hawk fans with alternate spinning, composite copper heat pipes, a copper plate, 3D active fans, and screen cooling.




The design inspiration for the EAGLE series stems from the fusion of aerospace battleships and sci-fi elements. Its unique curved contours outline a streamlined appearance, complemented by segmented lines resembling disassembled deck components, evoking the intricate structure of a spaceship. This design infuses the overall aesthetic with a rich cosmic technology vibe, showcasing the futuristic aesthetics and craftsmanship in every detail.


The frontal design boldly integrates aerospace and sci-fi elements, clearly showcasing the distinctive EAGLE style, while maintaining a cohesive aesthetic with the motherboard product line. This ensures a unified design language and reinforces product family identity.
The reinforced backplate with a bent edge, securely fastened to the I/O bracket, provides exceptional structural integrity.

ULTRA COOLING - Lower RDS(on) MOSFETs are specially designed to produce lower switching resistance for faster electric current charging and discharging at extremely low temperature.
LOW POWER LOSS - Metal Choke hold energy much longer than common iron-core chokes at high frequency, thus effectively reduce core energy loss and EMI interference.
LONGER LIFE - Lower ESR Solid Capacitors ensure better electronic conductivity for excellent system performance and longer lifespan.
Fully automated production process ensures top quality of the circuit boards and eliminates sharp protrusions of the solder connectors seen on the conventional PCB surface. This friendly design prevents your hands from getting cut or inadvertently damaging components when making your build.
GIGABYTE offers the best power supply solutions for your graphics cards. You can choose either the AORUS series or the UD series to power your graphics card.



GIGABYTE CONTROL CENTER (GCC) is a unified software for all GIGABYTE supported products. It provides an intuitive interface that allows users to adjust clock speed, voltage, fan mode and power target in real-time.

table { border-collapse: collapse; width: 100%; } tr { border-bottom: 1px solid rgb(222, 226, 230); } td { padding: 8px; margin: 0; } td:first-child { font-weight: bold; color: #333; } h3 { margin-top: 10px; }
| Graphics Processing | GeForce RTX™ 5060 |
| Core Clock | 2550 MHz (Reference card: 2497 MHz) |
| CUDA® Cores | 3840 |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card Size | L=208 W=120 H=40 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | DirectX 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 8 Pin x1 |
| Output | DisplayPort 2.1b x3, HDMI 2.1b x1 |
| Accessories | Quick guide |