Adarc Computer established in the year 2007, has emerged as a major constituent of the IT Re-distribution industry in every part of UAE. Currently, Adarc Computer is the authorized dealer of global leading brands.
Connect us:
Model :
SKU : MB-GIGABYTE X870 AORUS ST
The STEALTH series excels in high chassis compatibility, supporting numerous manufacturers. It enables PC DIY enthusiasts and gamers alike to effortlessly assemble personalized computer setups without constraints.
Key Features
X3D Turbo Mode : Unleash new era gaming performance
DDR5 OC up to 8200MT/s
DriverBIOS : Wi-Fi Driver Pre-install, Power-On & EZ to Launch the Network.
AMD Socket AM5 : Supports AMD Ryzen™ 9000 / 8000 / 7000 Series Processors
Digital twin 16+2+2 phases VRM solution
Dual Channel DDR5 : 4*DIMMs with AMD EXPO™Memory Module Support
M.2 EZ-Flex : high-efficiency heat dissipation & flexible baseplate for M.2 SSD
(Exclusive Patented Design)
WIFI EZ-Plug : Quick and easy design for Wi-Fi antenna installation
EZ-Latch Plus : PCIe and M.2 slots with Quick Release & Screwless Design
EZ-Latch Click : M.2 heatsinks with screwless design
Friendly UI : Multi-Theme, AIO Fan Control, and Q-Flash Auto Scan in BIOS and SW
Ultra-Fast Storage : 4*M.2 slots, including PCIe 5.0 x4
Efficient Thermal : VRM Thermal Armor Advanced & M.2 Thermal Guard L & M.2 Thermal Guard Ext.
Fast Networking : 5GbE LAN & Wi-Fi 7 with directional Ultra-high gain antenna
Extended Connectivity : HDMI, Dual USB4 Type-C with DP-Alt
PCIe UD Slot : PCIe 5.0 x16 slots with 10X strength for graphics card & Better Heat dissipation effect
UD Base Plate : Experience the protection and heat dissipation with the UD Base Plate.
| CPU Socket | AMD Socket AM5 |
| Supported CPUs | AMD Ryzen™ 9000 / 8000 / 7000 Series Processors |
| Chipset | AMD X870 |
| Type | DDR5 |
| Max Speed | Up to 8200 MT/s (OC) |
| Slots | 4 x DDR5 DIMM, up to 256 GB |
| Features | Dual channel, AMD EXPO™ & XMP support, Non-ECC Un-buffered DIMMs |
| Integrated GPU | AMD Radeon™ Graphics (varies by CPU) |
| HDMI Output | 1 x HDMI 2.1 (4096x2160@60Hz) |
| USB4 Video Output | 2 x USB4® Type-C® (3840x2160@240Hz) |
| Audio Codec | Realtek® ALC1220 |
| Channels | 2/4/5.1/7.1 with S/PDIF Out |
| LAN | Realtek® 5GbE |
| Wi-Fi | Qualcomm® Wi-Fi 7 (802.11be), Bluetooth 5.4 |
| PCIe x16 (CPU) | 1 x PCIe 5.0/4.0 (depends on CPU) |
| PCIe x4 (Chipset) | 1 x PCIe 4.0 x4 (shared with M2D_SB) |
| M.2 Slots | 1 x PCIe 5.0 x4 (M2A_CPU) 1 x PCIe 5.0 x4 (M2B_CPU) 2 x PCIe 4.0 x4 (M2C_SB, M2D_SB) |
| SATA | 2 x SATA 6Gb/s |
| RAID | RAID 0/1/5/10 (NVMe), RAID 0/1 (SATA) |
| USB4® | 2 x USB4® Type-C® (rear) |
| USB 3.2 Gen 2x2 | 1 x USB Type-C® (internal) |
| USB 3.2 Gen 2 | 3 x (1 rear Type-C®, 2 rear Type-A) |
| USB 3.2 Gen 1 | 6 x (4 rear, 2 internal) |
| USB 2.0 | 8 x (4 rear, 4 internal) |
| Power | 1 x 24-pin, 1 x 8-pin, 1 x 4-pin ATX |
| Fan Headers | 7 x total (CPU, Pump, System) |
| RGB Headers | 3 x ARGB Gen2, 1 x RGB |
| Other | 1 x TPM header 1 x Q-Flash Plus button 1 x Clear CMOS jumper 1 x Power & Reset button |
| HDMI | 1 x HDMI |
| USB | 2 x USB4®, 1 x USB-C, 2 x USB 3.2 Gen 2, 4 x USB 3.2 Gen 1, 4 x USB 2.0 |
| LAN | 1 x RJ-45 |
| Audio | 2 x Audio jacks, 1 x Optical S/PDIF Out |
| Wi-Fi | 2 x Antenna connectors |
| BIOS | AMI UEFI BIOS, Q-Flash, Q-Flash Plus, Smart Backup |
| Software | GIGABYTE Control Center, Norton Internet Security (OEM) |
| Support | Windows 11 64-bit |
| Type | ATX (30.5cm x 24.4cm) |