Adarc Computer established in the year 2007, has emerged as a major constituent of the IT Re-distribution industry in every part of UAE. Currently, Adarc Computer is the authorized dealer of global leading brands.
Connect us:
Model :
SKU : COOLE DEEPCOOL LE360 V2 W
The LE360 WH V2 builds on DeepCool’s proven LE lineup with upgraded performance and a refreshed design. Its frosted pump head adds a modern touch, making it an excellent choice for entry-level cooling.
| Net Weight | 1632 g |
| EAN | 6933412729303 |
| Part Number (P/N) | R-LE360-WHAMMN-G-2 |
| Radiator Dimensions (L×W×H) | 402 × 120 × 27 mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Length | 410 mm |
| Pump Dimensions (L×W×H) | 91 × 78 × 65 mm |
| Pump Speed | 2500 ~ 3400 RPM (±10%) |
| Pump Connector | 4-pin PWM |
| Pump Rated Voltage | 12 VDC |
| Pump Rated Current | 0.29 A |
| Pump Power Consumption | 3.48 W |
| Fan Dimensions (L×W×H) | 120 × 120 × 25 mm |
| Fan Speed | 500 ~ 2100 RPM (±10%) |
| Fan Airflow | 75.89 CFM |
| Fan Air Pressure | 2.53 mmAq |
| Fan Noise | ≤ 31.6 dB(A) |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Hydro Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12 VDC |
| Fan Rated Current | 0.17 A |
| Fan Power Consumption | 2.04 W (per fan) |
| LED Type | Addressable RGB LED |
| LED Connector | 3-pin (+5V-D-G) |
| LED Rated Voltage | 5 VDC |
| LED Power Consumption | 2.8 W (Pump) / 3.15 W (Fan ×3) |