Adarc Computer established in the year 2007, has emerged as a major constituent of the IT Re-distribution industry in every part of UAE. Currently, Adarc Computer is the authorized dealer of global leading brands.
Connect us:
Model :
SKU : PS-DEEPCOOL PN1200M
The DeepCool PN1200M is a high-performance 1200W power supply designed to meet the demands of the latest high-power components, adhering to the new Intel ATX 3.1 and PCIe 5.1 standards. It achieves 80 Plus Gold efficiency (up to 90% under typical load) and features a dedicated 12V-2x6 connector for modern graphics cards. Built with a reliable topology, including a Japanese Bulk Capacitor for stability and long life, and cooled by a quiet 135mm FDB (Fluid Dynamic Bearing) fan, the PN1200M provides stable, safe, and efficient power for high-end gaming rigs and workstations.
The DeepCool PN1200M is engineered for future-proof performance, providing stable and reliable power necessary for the most demanding PC builds utilizing the newest NVIDIA and AMD components.
Cutting-Edge Standards:
Premium Components and Reliability:
Complete Protection: The unit is protected by a full suite of safety mechanisms, including Over Power Protection (OPP), Over Voltage Protection (OVP), Short Circuit Protection (SCP), Over Temperature Protection (OTP), Over Current Protection (OCP), Under Voltage Protection (UVP), Surge & Inrush Protection (SIP), and No Load Operation (NLO).
| Type | ATX12V V3.1 |
| Product Dimensions | 150×150×86mm (W x L x H) |
| Efficiency Certification | 80Plus Gold |
| Fan Size | 135mm |
| Fan Bearing | FDB (Fluid Dynamic Bearing) |
| Topology | Active PFC + Half Bridge SRC LLC + DC to DC |
| Capacitors | Japanese Bulk Capacitor |
| Power Good Signal | 100-150ms |
| Hold Up Time | ≥16ms (80% Load) |
| Efficiency | ≥90% Under Typical Load (50% Loading) |
| Protection | OPP/OVP/SCP/OTP/OCP/UVP/SIP/NLO |
| Operation Temperature | 0 - 40℃ |
| Regulatory | CE/FCC/CCC/TUV-RH/cTUVus/RCM/EAC/BIS |
| ErP Regulation | ErP 2014 |
| Environment Protection | WEEE/中国 RoHS/Triman/P65 |
| MTBF | 100,000 Hours |