Designed for server deployment with up to 600W power, the RTX PRO 6000 Server Edition is ideal for AI research labs, enterprise infrastructure, cloud providers, and high-performance computing environments.
| PNY Part Number | TCSRTXPRO6000SE-PB |
| Architecture | NVIDIA Blackwell Architecture |
| CUDA Cores | 24,064 |
| Tensor Cores | 752 (5th Generation) |
| RT Cores | 188 (4th Generation) |
| GPU Memory | 96 GB GDDR7 with ECC |
| Memory Interface | 512-bit |
| Memory Bandwidth | Up to 1.6 TB/s |
| Max Power Consumption | 400 W – 600 W (Configurable) |
| Multi-Instance GPU (MIG) | Up to 4 MIG instances @ 24GB each |
| MIG Support | Yes (Up to 4 MIG) |
| Interconnect Interface | PCIe Gen 5 x16 (128 GB/s bidirectional) |
| Graphics Bus | PCI Express 5.0 x16 |
| Confidential Compute | Supported |
| Display Connectors | 4 × DisplayPort 2.1 |
| Secure Boot with Root of Trust | Yes |
| Form Factor | Full Height, Full Length (4.4” H × 10.5” L), Dual Slot |