Adarc Computer established in the year 2007, has emerged as a major constituent of the IT Re-distribution industry in every part of UAE. Currently, Adarc Computer is the authorized dealer of global leading brands.
Connect us:
Model : Model 5
SKU : ATX-GEOMETRIC M5 WHITE
The Geometric Future Model 5 White is a masterpiece of avant-garde design and heavy-duty engineering. Built with ultra-robust 0.8mm to 1.2mm steel, this medium glass tower offers a "fun yet functional" layout that breaks traditional norms. It features a unique PSU location to optimize airflow and space, allowing for massive 460mm GPUs and top-tier 420mm radiators. With five preinstalled fans and a built-in display platform for your favorite collectibles, the Model 5 is where high-performance hardware meets personal expression.
| Fan Included | No |
| Memory Color | Black |
| Memory Compatibility | E-ATX, ATX, M-ATX, ITX |
| Memory Detail Compatibility | E-ATX (12"x11"), ATX, M-ATX, ITX |
| Heat Spreader | Steel Plate 0.8mm / 1.2mm & 4.0mm Tempered Glass |
| LED Lighting | No |
| Memory Series | Mid Tower Case |
| Memory Size | Medium |
| Memory Type | PC Case |
| Package Memory Format | Mid Tower |
| Package Memory Pin | N/A |
| Performance Profile | High Airflow & Liquid Cooling Support |
| SPD Latency | N/A |
| SPD Speed | N/A |
| SPD Voltage | N/A |
| Tested Latency | N/A |
| Tested Speed | N/A |
| Tested Voltage | N/A |
| Weight | N/A |
| Power Draw | PSII Power Supply, Length <160mm |