Adarc Computer established in the year 2007, has emerged as a major constituent of the IT Re-distribution industry in every part of UAE. Currently, Adarc Computer is the authorized dealer of global leading brands.
Connect us:
Model :
SKU : DM-GSKILL 6000 2*32G 64GB
Trident Z5 RGB
DDR5-6000 CL32-38-38-96 1.40V
64GB (2x32GB)
Intel XMP
Trident Z5 RGB series DDR5 memory is designed for ultra-high performance on DDR5 platforms. Featuring a sleek and streamlined aluminum heatspreader design, available in metallic silver or matte black, the Trident Z5 RGB series DDR5 DRAM memory is the ideal choice to build a high-performance system.

Premium Dual-Texture Heatspreader Design
The Trident Z5 family incorporates hypercar design elements into the iconic Trident heatspreader, creating a sleek and futuristic look. Featuring a black brushed-aluminum strip inset into a metallic silver, matte black, or matte white body, and topped with a translucent RGB light bar optimized for smooth lighting, the Trident Z5 RGB is ideal for a wide variety of PC build themes.
Streamlined RGB Light Bar
Designed with a streamlined light bar, the Trident Z5 RGB looks sleeker than ever. Featuring customizable RGB lighting through the G.SKILL lighting control software or supported third party motherboard software, personalizing the colors and lighting effects of the Trident Z5 RGB is a breeze.
Engineered for Exceptional DDR5 Experience
Each and every Trident Z5 RGB memory kit is tested under G.SKILL's rigorous validation process to ensure outstanding quality.
Sync Up with System Lighting
Want to sync up your system lighting? You can use Asus Aura*, Gigabyte RGB Fusion*, MSI Mystic Light*, or ASRock Polychrome Sync* software to personalize the colors and effects of your Trident Z5 RGB memory and compatible motherboards!
* Note: Trident Z5 RGB lighting control support through the listed third-party software may vary between motherboard models.
| Memory Type | DDR5 |
| Capacity | 64GB (32GBx2) |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Speed (XMP/EXPO) | 6000 MT/s |
| Tested Latency (XMP/EXPO) | 32-38-38-96 |
| Tested Voltage (XMP/EXPO) | 1.40V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking (ECC) | Non-ECC |
| SPD Speed (Default) | 4800 MT/s |
| SPD Voltage (Default) | 1.10V |
| Fan Included | No |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Features | Intel XMP 3.0 (Extreme Memory Profile) Ready |
| Additional Notes |
|