Adarc Computer established in the year 2007, has emerged as a major constituent of the IT Re-distribution industry in every part of UAE. Currently, Adarc Computer is the authorized dealer of global leading brands.
Connect us:
Model : PQ-G
SKU : PS-DEEPCOOL PQ1000G GOL B
The DeepCool PQ1000G 1000W is a fully modular power supply built to the latest ATX 3.1 and PCIe 5.1 standards, ensuring robust and stable power for the most demanding components. Delivering a total of 1000W, it features a high-grade native 12V-2x6 (16-pin) cable rated for up to 450W for modern graphics cards. The unit provides exceptional power efficiency, holding certifications for 80 PLUS Gold and Cybenetics PLATINUM/PPLP Gold. It features a premium build with full Japanese electrolytic capacitors, a stable DC-to-DC topology, and a quiet Fluid Dynamic Bearing (FDB) fan, all backed by a comprehensive 10-Year Warranty. Its compact 140 mm depth ensures wide case compatibility
The DeepCool PQ1000G is the ultimate power solution for enthusiast gaming rigs and high-performance workstations. Engineered to handle extreme transient loads, this PSU offers future-proof stability and reliability for your most power-hungry hardware.
Next-Gen ATX 3.1 Power Management:
Extended Stability: The PQ1000G features a Hold Up Time of ≥ 16 ms under 100% full load, surpassing ATX 3.1 standards and ensuring consistent power during momentary outages.
Premium Quality and Efficiency:
Dynamic FDB Fan: The 120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) fan operates quietly and adjusts dynamically based on the internal circuitry's cooling needs, enhancing longevity (100,000 MTBF).
Design and Connectivity:
| Total Output | 1000W |
| Type | ATX12V V3.1 |
| Product Dimensions | 150 × 140 × 86 mm (W × L × H) |
| Efficiency Certification | 80Plus Gold / Cybenetics PLATINUM / PPLP Gold |
| Fan Size | 120 × 120 × 25 mm (W × L × H) |
| Fan Bearing | FDB (Fluid Dynamic Bearing) |
| Topology | Active PFC + Half Bridge SRC LLC + DC to DC |
| Capacitors | Full Japanese Electrolytic Capacitors |
| Power Good Signal | 100–150 ms |
| Hold Up Time | ≥ 16 ms (Full Load) |
| Efficiency | ≥ 90% under typical load (50% loading) |
| Protection | OPP / OVP / SCP / OTP / OCP / UVP / SIP / NLO |
| Operation Temperature | 0 – 40 °C |
| Regulatory | EAC |
| ErP Regulation | ErP 2013 |
| Environment Protection | EAC |
| MTBF | 100,000 Hours |