Adarc Computer established in the year 2007, has emerged as a major constituent of the IT Re-distribution industry in every part of UAE. Currently, Adarc Computer is the authorized dealer of global leading brands.
Connect us:
Model : PQ-G
SKU : PS-DEEPCOOL PQ1000G GOL W
he DeepCool PQ1000G 1000W is a premium, Fully Modular power supply, compliant with the latest ATX 3.1 and PCIe 5.1 standards, making it future-proof for modern, power-hungry GPUs and CPUs. It features 80 PLUS Gold and Cybenetics PLATINUM efficiency certifications, backed by a robust internal design including Full Japanese Electrolytic Capacitors. The unit is equipped with a native, high-grade 12V-2x6 (16-Pin) cable providing up to 450W (though some reviews suggest the cable is rated up to 600W) for next-gen graphics cards and boasts an extended 10-year warranty. Its compact 140 mm depth and Dynamic FDB fan ensure easy installation and quiet, reliable performance.
The DeepCool (Gamerstorm) PQ1000G is an elite power supply engineered to provide stable, clean, and consistent power to high-performance gaming and workstation PCs. This unit is built to handle extreme power excursions, ensuring system stability today and tomorrow.
ATX 3.1 & PCIe 5.1 Compliance:
Native 12V-2x6 Connector: Includes a high-grade, sleeved, 105°C-resistant 16AWG copper-core 12V-2x6 cable to directly support the latest GPUs, rated to provide up to 450W (or up to 600W according to some third-party reviews).
Reliability and Efficiency:
Extended Hold-Up Time: Maintains a hold-up time of ≥ 16 ms under a 100% full load, exceeding the ATX 3.1 compliance requirements.
Design and Protection:
| Total Output | 1000W |
| Type | ATX12V V3.1 |
| Product Dimensions | 150 × 140 × 86 mm (W × L × H) |
| Efficiency Certification | 80Plus Gold / Cybenetics PLATINUM / PPLP Gold |
| Fan Size | 120 × 120 × 25 mm (W × L × H) |
| Fan Bearing | FDB (Fluid Dynamic Bearing) |
| Topology | Active PFC + Half Bridge SRC LLC + DC to DC |
| Capacitors | Full Japanese Electrolytic Capacitors |
| Power Good Signal | 100–150 ms |
| Hold Up Time | ≥ 16 ms (Full Load) |
| Efficiency | ≥ 90% under typical load (50% loading) |
| Protection | OPP / OVP / SCP / OTP / OCP / UVP / SIP / NLO |
| Operation Temperature | 0 – 40 °C |
| Regulatory | EAC |
| ErP Regulation | ErP 2013 |
| Environment Protection | EAC |
| MTBF | 100,000 Hours |